close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ŚLADY POLSKIEJ OBECNOŚCI

 • Mimo że w Czarnogórze jest niewiele śladów polskiej obecności, każdy z nich otoczony jest specjalną opieką Polonii i Ambasady RP w Podgoricy.

  Pierwszym z takich miejsc są wykopaliska w Risan. Od 2000 r. Polacy realizują w Czarnogórze znaczący projekt archeologiczny, badający zabytki greckie, iliryjskie i rzymskie. Terenem badań polskich archeologów jest współczesne miasto Risan nad Zatoką Kotorską, w starożytności zwane Rhizon (po grecku) oraz Risinium (po łacinie). Obecnie prace wykopaliskowe prowadzi tu Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Piotra Dyczka. Polscy archeolodzy odkryli tu m.in. dom hellenistyczny z licznymi pomieszczeniami mieszkalnymi otaczającymi mały dziedziniec (zachowały się fragmenty zdobionego mozaikami basenu do kąpieli), magazyn greckich amfor na wino, rzymski dom z mozaiką z motywem podwójnego meandra pochodzącą z IV w. n.e. Znaleziono także monety iliryjskie pochodzące z okresu poprzedzającego panowanie królowej Teuty. Polscy archeolodzy prowadzą również samodzielne badania podwodne w tym rejonie. Odkryli duże ilości greckich i rzymskich amfor do wina oraz pitosów - dużych glinianych naczyń służących do przechowywania żywności.

  Kolejnym wyjątkowym miejscem na mapie Czarnogóry jest kościół w Muo, położonym nieopodal Kotoru. Jest to mała, niezwykle urocza osada rybacka z charakterystycznymi starymi domami wiekiem sięgającymi jeszcze czasów weneckich. We wrześniu 2008 r. zaczęli tam służyć księża salwatorianie. Od tego czasu, choć z przerwami, polscy księża odbywają posługę w parafii w Muo.

  Od 2014 r. na skwerze przed zabytkowymi murami miasta w Kotorze znajduje się głaz z tablicą pamiątkową poświęconą Janowi Karskiemu, który odegrał kluczową rolę w stosunkach polsko-żydowskich XX w. Tuż za głazem posadzono drzewko oliwne, którego symbolika ma szczególne znaczenie dla wyznawców judaizmu.

   

  Z kolei w Bijelo Polje można odnaleźć tablicę pamiątkową na miejscowym skwerze ufundowaną przez Ambasadę RP w Podgoricy w 2011 r., w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Obok tablicy zasadzono wówczas również dąb.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: